TÜVTürk Fren Muayene

Fren sistemleri taşıtların güvenlik açısından en önemli sistemleridir. Fren sistemlerinin görevleri; hareket halindeki taşıtı çabuk, güvenli bir şekilde yavaşlatmak ve durdurmak, duran aracı ise yerinde sabitlemektir. Taşıtların fren sisteminin durumunu belirlemek ve fren sisteminin ne kadar verimlİ çalıştığını tespit edebilmek için fren kuvvetlerinin ölçülmesi gerekmektedir. Fren testleri atölye dışında yol testi olarak veya atölye içinde cihaz üzerinde yapılmaktadır.


Tamburlu tip fren test cihazında birbirine bağlı olarak hareket eden iki adet silindir şeklinde çapları eşit tambur bulunur. Aracın tekerleği iki tambur arasına çıkartılarak frenleme işlemi gerçekleştirilir. Tamburlara hareket veren bir elektrik motoru vardır ve motor üzerine bağlı bulunan bir kol bulunmaktadır. Tamburlar arasındaki hareket iletimini zincir ve dişli mekanizması sağlar. Tamburlara hareket verildikten sonra araç içerisindeki deneyi yapan kişi frenleme yapar. Bu esnada tamburların dönme istikametinin ters yönünde bir moment oluşur.

Bu kol vasıtası ile ters yönde oluşan moment, ölçme ünitesine iletilir. Bu oluşan momente tekerlek ile tambur arasındaki kayma miktarı eklendiği zaman tekerleklerde oluşan frenleme momenti elde edilir.

TüvTürk öncesi hazırlık Fren Test Cihazı ile tüm araçların fren testi TüvTürk Standartlarında yapılmaktadır.


En Üste Çık

1
Ak Oto Otomotiv Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.